Gebelik

Gebelik, bir kadının rahminin içinde bir fetüsün geliştiği dönemi tanımlamak için kullanılan terimdir. Gebelik, son regl döneminden bebeğin doğumuna kadar süren yaklaşık 40 haftalık dönemi kapsar. Tıbbi olarak gebelik takibi, trimester olarak adlandırılan üç hamilelik bölümüne ayrılarak yapılır. Yani her bir trimester yaklaşık olarak üç aylık zaman diliminden oluşur.

Gebeliğin belirtileri nelerdir?
Gebeliğin çok erken döneminde bile annede birçok fiziksel ipucu vardır. Ancak her kadın bireysel özellikler taşıdığı için gebelik belirtileri de çeşitlidir. Peki gebelik belirtileri nelerdir ilk hafta görülen en belirgin belirti hangisidir? Gebeliğin ilk belirtilerinden en önemlisi adet kanamasının gecikmesidir. Bir kadında adet gecikmesi olmadan önce bile bazı erken belirti ve bulgulardan bazıları gözlenebilir.

Diğer gebelik belirtileri; akıntı, bulantı, kusma, İştah artışı, göğüslerde hassasiyet ve gerginlik hissi, halsizlik, yorgunluk, sık idrara çıkma ihtiyacı, hafif lekelenme şeklinde vajinal kanama, kasıkta hafif kramp, taban vücut ısısında yükseklik, pozitif gebelik testi, baş ağrısı, kabızlık, duygu durum değişikliği, baş dönmesi, solukluk, sezgisel olarak hamile olduğunu hissetme şeklinde sıralanabilir. İştah artışı nedeniyle hamilelikte beslenme aşırı bir hal alabilir.

Evde idrar kullanarak yapılabilen gebelik testleri ile adet gecikmesinden 1 hafta sonra gebelik saptanabilmektedir. Son dönemlerde henüz adet dönemi gelmeden 2-3 gün önce yapılabilen erken gebelik testi kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.

Dış gebelik nedir?
Dış gebelik ya da tıbbi adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim ana boşluğunun dışında bir yere yapışıp burada gelişmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Normal şartlarda döllenmiş yumurta rahmin iç kısmına yapışır. Ektopik gebelik genellikle yumurtalıklardan uterusa yumurta taşınmasında görevli fallop tüpü adı verilen yapılarda görülür. Daha az sıklıkta ise yumurtalıklarda, karın boşluğunda veya rahmin ağzı gibi vücudun diğer bölgelerinde de dış gebelik oluşabilir.

Dış gebelik belirtileri nelerdir?
Bazı kadınlarda herhangi bir belirti görülmezken diğerlerinde normal bir gebelikte ortaya çıkan bulantı, kusma, halsizlik gibi olağan erken belirti ve bulgular ortaya çıkar. Hamilelik testi yaparsanız sonuç pozitif çıkar. Döllenmiş yumurta uygunsuz yerde büyüdükçe daha farklı belirtiler görülmeye başlar. Sıklıkla ektopik gebeliğin ilk uyarı işareti kasıkta ağrıdır. Hafif vajinal kanama da görülebilir.

Eğer fallop tüpünden karın boşluğuna kan sızıntısı olursa artan karın ağrısına yol açar. Ağır kanama meydana gelirse kan, kasık ve karın boşluğunda birikerek omuz ağrısı gibi bir belirtiyle kendini belli edebilir. Kanın toplandığı yere ve hangi sinirleri tahriş ettiğine bağlı olarak başka bulgular da görülür.