hitcounter
Büyük Dudakların Küçültülmesi

Büyük Dudakların Küçültülmesi

Büyük Dudakların Küçültülmesi, Labioplasti genital iç dudakların ameliyat ile kesilmesi ve vajinal bölgenin estetik olarak küçültülmesi veya düzeltilmesi işlemidir. Vajina bölgesindeki deformasyona bağlı olarak gelişen vajinal sarkmalar, bu estetik operasyon sonrasında giderilebilir.

Estetik amaçlarla yapılan bu operasyon aynı zamanda genital dudaklardaki büyüklüğün neden olduğu pek çok sağlık sorununu da çözüme kavuşturur. Evli ya da bekar olan, daha önce doğum yapan ya da yapmayan hatta bakire olan kadınlara bile labioplasti ameliyatı yapılabilir.

Büyük Dudakların Küçültülmesi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır ?

Ameliyatın, ileri ki süreçte çocuk doğurmaya engel olma gibi bir riski yoktur. Operasyon birtakım komplikasyonları beraberinde getirebilir, bu yüzden estetik cerrah seçiminde tüm kadınların son derece dikkatli davranmaları ve seçici olmaları gerekir

Fazlalık yani istenmeyen doku, neşter ile kesilebileceği gibi lazer operasyon da tercih edilebilir. Ancak lazer uygulamalar sonrasında hastanın vajina da cinsel ilişki esnasında his kaybı yaşaması durumu söz konusu olabilir. Bu yüzden de lazer uygulama ile Labioplasti ameliyatı yapılacaksa tamamen vajina estetiği alanında uzman bir estetik cerrah tercihinde bulunmak gerekir.

Ameliyat esnasında iç dudaklara kendiliğinden eriyen dikişler atıldığı için hasta daha sonraki süreçte dikişleri aldırmak zorunda da kalmaz. Ameliyat tamamlandığında bölgeye pansuman uygulanmaz. Özel antibiyotikli pomatlar ile işlem gören iç dudaklar temizlenir. Ameliyat ile büyük iç dudaklar küçültüldüğünde dudaklarda simetri de elde edilmiş olur. Bazen de labioplasti ile sadece iç dudaklardaki asimetrik görüntü giderilebilir.

Labioplasti Sonrası Hastaların Ne Tür Şikayetleri Olur?

Ameliyat sonrasında ilk 2-3 gün boyunca hasta ameliyat bölgesinde ağrı ve hassasiyet hissedebilir. Dış dudaklarda geçici bir süreliğine ödem ve şişme oluşumuna da rastlanabilir. Lakin bu şişlik ve ödemler, maksimum 7-10 gün içerisinde kendiliğinden geçerler. Kendiliğinden eriyen dikişlerin tam anlamıyla çözülmesi yani dikişlerin iyileşmesi ise ortalama 1 hafta sürer. 1 ay sonrasında ise tüm iyileşme süresi tamamlanır.

Labioplasti ameliyatı sonrasında dikkat etmeniz gerekenler

Ameliyat öncesi ve sonrasında doktorunuz sizi nasıl hareket etmeniz gerektiğine dair bilgilendirmelidir. Ameliyat öncesinde lokal anestezi yaptıracak olan hastalar, tok karna ameliyata gelebilir. Ancak genel anestezi altında ameliyat olacak hastaların en az 8 saat öncesinde bir şeyler yiyip içmeyi kesmeleri gerekir. Tüm kadınlar, enfeksiyon kapma riski ile karşılaşmamak için adet dönemi içerisindeyken ameliyat olmaktan kaçınmalıdırlar.

Labioplasti ameliyatı sonrasında dikkat etmeniz gereken noktaları ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Ameliyat sonrası vajina bölgesinin hijyenine dikkat etmeli, bölgeyi her zaman kuru tutmaya özen göstermelisiniz.
  • Ortalama 4 hafta boyunca deniz, küvet ve havuz gibi su ile yoğun bir şekilde temas edebileceğiniz ortamlara girmekten kaçınmalısınız.
  • Motor, at ve bisiklete binme gibi aktivitelerden en az 4 hafta uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
Hemen Ara
Whatsapp